środa, 22 listopada 2017

Co warto wiedzieć o kasie chorych w Niemczech, zanim się ubezpieczymy



Kolejny krok to zatroszczenie się o nasze ubezpieczenie zdrowotne. W pierwszej kolejności musimy wybrać kasę chorych. A tych w Niemczech jest całkiem sporo. Podstawowe usługi są we wszystkich kasach chorych takie same. O co chodzi więc z tym wyborem?
 


Którą kasę chorych wybrać?

 

Wiele kas chorych oferuje klientom coś ponadto. I tu w zależności kim jesteśmy, w jakim wieku akurat jesteśmy możemy sprawdzić, która kasa chora jest dla nas najlepsza.
 
Przykładowo kobietę w ciąży będzie interesować np. która kasa opłaca badanie 3D, pokrywa koszty szczepienia na rotawirusy, pokrywa koszty masażu niemowlaka itd.
 
Osoby starsze 60 lat wzwyż bedą zainteresowane, przy której kasie chorych zapłacą najmniej za leki itd.
 
Kasy chorych ustalają też co roku, jak wysoką składkę dodatkową będą pobierać. Jest to tak zwany „der Zusatzbeitrag”. Płacimy ją automatycznie przy okazji każdej naszej wypłaty. Lepiej radzące sobie finansowo kasy chcą od nas mniejszej składki. Różnice w składkach różnych kas są niewielkie, ale wiadomo, że płaci się to miesiąc w miesiąc.
 
Jeśli ktoś ma ochotę porównać sobie kasy chorych, ich usługi i wysokość składki dodatkowej, może chociażby odwiedzić stronę https://www.krankenkassen.de/ 
 
 

Ubezpieczenie ustawowe czy prywatne?


 
 To też zależy od naszej sytuacji. Ubezpieczenie ustawowe jest dla wszystkich zatrudnionych i bezrobotnych. Prywatne ubezpieczenie jest dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą lub dla zatrudnionych z zarobkami przekraczającymi kwotę zobowiązującą do ustawowego ubezpieczenia. Prowadzący firmę może wybrać, czy chce być ubezpieczony ustawowo czy prywatnie.
 
 
 

Idziemy do kasy chorych.


 
Udajemy się do kasy chorych i mówimy, że chcemy się u nich ubezpieczyć. Pracownik poznaje naszą sytuację, doradza, przygotowuje potrzebne papiery do podpisania.
 
Dostaniemy również kartę niezbędną przy wizytach u lekarza. To tak zwana „die Versichertenkarte”. Przychodzi ona pocztą, trwa to kilka dni. Do tego czasu korzystamy z wersji papierowej wydrukowanej przez pracownika w kasie chorych.
 
Nie wiem jak jest w innych kasach chorych, ale w AOK, żeby dostać kartę, trzeba dostarczyć zdjęcie. Warto mieć je więc od razu przy sobie. Jeszcze zanim skończy się ważność takiej karty, dostaniemy nową pocztą.

Jeśli w domu pracuje jedna osoba, może ubezpieczyć „pod siebie” żonę/ męża, dzieci. To ubezpieczenie rodzinne zwane po niemiecku „die Familienversicherung”.

 

Moja rada.

 

Jeśli jesteście w Niemczech nowi, wszystko dzieje się szybko, wybierzcie kasę chorych, która ma biuro niedaleko Was. Może być tak, że na początku nie uda Wam się wszystkiego załatwić "na raz" i oszczędzicie sobie wtedy czasu na dojazdy.
 
Często też później nurtują nas jakieś pytania. Można wtedy zawsze łatwo podejść i uzyskać informacje. Na przemyślenia, która kasa jest dla Was najlepsza będzie jeszcze czas.
 
Kasę chorych można bez problemu zmienić.
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz